Geri Dönüşüm ciddi bir iştir!

25.12.11
Istanbul'daki eşyalarım taşınma şirketiyle taşındı, ulaştığında kolileri açıp yerleştiriyorlar aslında da , benim kolilerin bir kısmını acil olmadığı için sonra açılmak üzere kaldırmıştık kenara. Kalan kolileri bu haftasonu açınca başımıza dert oldular! Nasıl mı?
Dert olan içinden çıkan değil, bir çırpıda yerleştirdim. Mesele, geriye kalanlar! Boş koliler yani. Evin çöp kutusuna sığmıyorlar. Öyle kafana göre memleketteki gibi çöp yanına koyayım durumu yok, hatta cezası var!

Çöp atmanın kuralları var, oturup çalışmanız hatırlatıcı notlar koymanız şart! Yeşil çöp kutusu doğal atıklar perşembe günleri çıkar. Geri dönüşümlerin günü cuma onu da küçük kutulara koymak gerek. Dışına taşmadan! Çöp kutusunun dışında yerlerde olan hiçbirşeyi almıyor, öylece ibreti alem olsun diye bırakıyorlar.

Koca koca kolileri ne yapacaktık, bilmiyorduk.. Bi müddet onlarla yaşadık. Murat konuyu birgün ofistekilere anlatınca öğrendik ki bir geri dönüşüm merkezi varmış meğer, herkes kendi götürüyormuş çöplerini. Geri dönüşüm meselesi çok önemli Avrupa genelinde, İngilizler'de de ne kadar ciddi olduğunu bugün beklediğimiz kuyruktan anladık..

Hayır Pazarları kiliseye giderler ya da sunday brunchları vardır. Bir de üstelik bugün 18 Mart Anneler günü. Yani anneler günü kutlanırken, kuyruk vardı geri dönüşüm merkezinde. Şaka değil!  Millet işini gücünü bırakmış, geri dönüştürmeye çalışıyordu atıklarını. Normalde daha kalabalık muhtemelen..

Metaller, karton koli vs atıklar ayrı konteynerlara bakınız foto-1 orası geri dönüştürülemeyecek büyük atıklar. Arabayı önüne çekiyorsunuz, sonra yerlerine atıyorsunuz. Kıyafet ayakkabı her türlü geri dönüşüm var.. Medeniyet dedikleri bu oluyor demek ki..

Biz de ülke olarak, o bilinç seviyesine geliriz birgün umarım.. Yani çocuklar okulda mutlaka öğreniyorlar da müfredata konu başlığı olarak almak yeterli değil tabii, altyapı lazım tabii uygulayamadıktan sonra gerçek hayatta..Hiç yorum yok:

Yorum Gönder