İngiltere'de iş nasıl aranır?

27.1.12

İş nasıl bulunur diye başlamadım fark ettinizse aramak lazım önce. Ciddi aramak üstelik!
Hergün en az 4 saatimi, hatta bazen daha fazlasını iş aramaya ayırıyorum. Monster ve benzeri iş portallarına bak. Her şirketin ayrı başvuru sürecini kendi websitelerinden doldur, LinkedIn den bağlantı bulmaya çalış, (kafaavcısı diye türkçeye çevrilmiş) headhunterlarla bağlantıya geç, onlardan bir randevu koparmaya çalış ki kendini bir anlatabil.. 

Londra'da bir headhunterdan randevu koparmayı başarmıştım. Şimdi kalkıp Londra'ya kadar 3 saat gitmişken sadece bir görüşme yapmak olmazdı. Hemen telefona sarıldım. Listemdeki diğer headhunterları bir bir aradım ve gelmişken sizinle de görüşsek şeklinde epey press yaptım:) .. Kimi elimde proje yok şu anda dese de görüşelim diye ısrar ettim. Kendimi yüzyüze anlatmak daha ikna edici olacaktı beni şirketlere iyi bir aday olarak tavsiye etmelerinde. Aynı güne ilave olarak 5 headhunter görüşmesi daha koparabildim!! Tek mesele gecikmeden bir sonraki görüşmeye yetişebilmekti.. 

Süper bir görüşme planı yapmıştım, tüm adresleri, binmem - inmem gereken metro duraklarını, iki görüşme arası ne kadar vaktim vardı, görüşülecek kişinin iletişim bilgileri vs herşeyi not etmiştim.. Aksilik durumunda lazım olacak tüm bilgiler elimin altındaydı. Ciddi söylüyorum birşey lazım olsa mailden netten arayıp bulacak vakit yok arada. 6 görüşme 45 dkdan deseniz zaten eder 4.5 saat..

O gün beni görmeniz lazımdı, resmen koşuyordum görüşme aralarında kaç kez metrya bindşm sayamadım!! Bir günde 6 görüşme biraz fazla oldu, itiraf ediyorum. Sonuncusuna geldiğimde kendimi 5 kez halihazırda anlatmış olmanın verdiği baygınlık vardı. Yine de hadi Elvan dedim bir gazla devam ettim! 18:30da herşey bitecekti aklımda dönüş yoluna geçtiğimdeki rahatlayacağım an vardı! Son görüşmem Richmond'da Londranın batısında bir yerdeydi. Geri dönüşünde erimiştim resmen metro koltuğunda..

Başvurmadığım yer kalmadı. Arayan birkaç yer var o kadar.. Telefon aşamasından, yüzyüze aşamasına gelebildiğim birkaç yer oldu.. Genelde ilk birkaç mülakat telefonla sonra yüzyüze görüşmeye çağırıyorlar. Karşılıklı vakit ayrılan bir durum olarak görülüyor burada mülakat işi. Şirketler adayların zamanına saygılı. İlk aşamalarda kimseyi ofise gelmek için yormuyorlar. İş biraz daha ciddi bir aşamaya gelince yüzyüze mülakata çağrılıyorsunuz.

Birkaç çağrıldığım yerden bir pazarlamacı olarak "güzel tecrübelerim varmış ancak ingiliz tüketicisni tanımıyormuşum" gibi bir geridönüş aldım.. Tavuk yumurta olayı.. Tecrübe olmadan iş yok, çalışmaya başlamadıkça da o tecrübe gelmeyecek.. Headhunterlar aracılığıyla tavsiye edilmek iş bulmamı kolaylaştırabilirdi.

Buraya gelmeden iş arama sürecinden geçenler ya da geçen birilerini tanıyanlar söylemişti, bir seneyi bulabilirdi kolay olmayacaktı sabırlı olmam lazım diye. Türkiye iş tecrübesiyle İngiltere'de iş arıyorum kolay olmayacak.. Bir yandan da biliyorum ki bu işler kısmet meselesi.. Hiç belli olmaz ne olacağı.. 

Bakmaya devam..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder