Olmaz deme olabilir..

12.1.12

Siz siz olun gideceğiniz ülke ne vize istiyormuş bir bakın da bizim gibi tatil planınızdan şaşmayın..

Murat'la yeniyıl Türkiye planı sonrası İrlanda üzerinden Newcastle'a geri dönecek şekilde, spontane bir İrlanda planı yaptık.. Türkiye tatilimiz sonrasında Murat'la bir dönmedim ingiltere'ye, biraz daha kaldım Türkiye'de. Bu sebeple, Murat'la İrlanda'da buluşacaktık. 

Buluşacaktık ta başımıza gelene bakın.. Ben İstanbul'da THY Irlanda uçağına bindiğimde Murat henüz binmemişti. Ben uçarken o da binecek, yaklaşık olarak aynı zamanlarda inecektik.. İner inmez pasaport kontrolüne koştum ki bir an önce Murat'a yetişeyim, hesaplarıma göre o inmiş olmalıydı. 

Pasaportta sıra bana geldi, ama yok adam pasaport sayfalarını çeviriyor da çeviriyor.. Aradığını bulamıyor. Vize nerede diyor.. Ee Avrupa ülkesi ya schengen şurada diye gösteriyorum. Yok diyor ayrı vize ben şok o anda. Nasıl yani? Bir umut belki İngiltere oturum izni vizesi olur diye onu gösteriyorum, yok diyor! Anlattığına göre meğer İrlanda Cumhuriyeti'nin kendi ayrı vizesi varmış! Ben valla bilmiyorduk kem küm derken.. Senin buraya kadar gelebilmiş olman da yanlış, uçağa almamaları lazımdı deyince anlıyorum THY check-in deskteki soruların sebebini.. 

THY Görevlisi sormuştu ama, yanlış soruları sorduğu için ben geçmiştim uçağa..
- İngiltere'de mi yaşıyorsunuz? 
- Evet
- Dublin'den ingiltere'ye mi geçeceksiniz?
- evet

Aktarmalı uçuşum olduğunu düşünmüş olmalı..

Pasaport girişindeki görevli bilgisayar ekranından birşeylere bakarken ben de kekeliyorum panik vaziyette;
- Gerçekten bilmiyordum ay kem küm İngiltere'de yaşıyoruz iki günlüğüne gelmiştik.. Bakın dönüş biletim bakın otel rezervasyonu..
- Sakin ol ve merak etme böyle çıkıp gelen ilk sen değilsin.. 

Dedi ve biraz olsun içim rahatladı da, mühim olan o birçok kişiye ne oluyordu. Murat gelebilmiş miydi? İçeride beni mi bekliyordu? O ne yapmıştı?

- Ne olacak peki? diye sordum
- ilk uçakla orijin ülkeye (benim durumda Türkiye- İstanbul) geri dönmen lazım! Uçak yoksa da geceyi burada geçirirsin!

 Yüreğime inecekti kodeste yani!

- Diğer yolcuları bekletemeyiz daha fazla, sen biraz bekle şu köşede.. Onları geçirelim sonra senin işlemleri yaparız.   

Beklemeye koyuldum.. O esnada Murat'a ulaşabildim. Onu uçağa almamışlar İngiltere'de kalmış, hiç yola bile çıkamamış. Bilmiyoruz bana de ne olacak.. En öne geçebilmek için koştuğum tüm yolcular geçti gitti pasaport kontrolünden birer birer.. Bana dik dik bakaraktan.. Derken bir anons.. THY istanbul uçağı için son çağrı!! Benim geldiğim uçak Dublin'den yolcularını aldığı gibi dönüyordu.
Orijin ülkeye dönüş de yalan olmuştu yani.

1-2 saat sürdü beklemem, sonra beni çağırdı görevli..

- Bir bakalım ne yapabileceğimize... Biraz uğraştırdı beni ama hallettik, Pazartesiye kadar sana bir ihtar vizesi veriyorum bir daha olmasın dikkat edin dedi ve geçmeme izin verdi.Biri anlattığında 'Hayatta olacak şey değil insan bakmaz mı canım' demeyin sakın.. Bu tür şeyler olabiliyormuş!

Murat'la konuştu.. O gelememişti ama bari birimiz oradayken gezse iyi olur diye düşündük.. Hazır otel ve dönüş bileti de varken.. Ben de üzerimdeki şok etkisini bir güzel atıp, daldım Dublin'in soğuk sokaklarına..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder