Her okazyona Kart

8.10.12


İngilizlerin bazı anlamadığım garipsediğim adetleri var.. Bazılarından daha önce bahsettim.. Bir yenisini eklemek istiyorum.. 

İngilizler arasında pek moda kart yazmak.. Aaa ama ne güzel, biz de kalmadı nerede o eski el yazısı ile kart mektup yollamak diye geçiriyor olabilirsiniz. Evet bence de güzel, çok zarif hatta.. 

Ama bana garip gelen sadece doğumgünü için değil her bir durum için kart alışverişi var bu milette..  Ev taşınanlara, seyahata çıkanlara, hasta olanlara, yeni araba alanlara, yeni ev alanlara, yeni işe başlayanlara, iş kuranlara, iş değiştirenlere, terfi edenlere, evlenenlere, bebeği olanlara.. Ve sadece güzel haberlere değil kartlar. Kayıplar için de var tabii ki.. Her köşe başında kart dükkanları!! Bunun nesi yanlış diye düşünenlere, adamlar kartı görev bilinciyle veriyor mesele o.. Yani samimiyet yok. 

Söyle örnekle anlatayım..

Ofiste hasta oldunuz diyelim, yan masada hergün yüzyüze çalıştığınız arkadaşınız size bir geçmiş olsun kart verirse şaşırmayın! Başıma geldi de ondan anlatıyorum.. Geçmiş olsun çabucak iyileş yazılı bir kart verdi bir arkadaşım. Hem çok nazik bir jest diye düşündüm, hem de yadırgadım alışık olmayınca. Ne ince davranış aslında ama yine de tuhaf geldi işte.. Yüzyüze bakıyoruz, kendi geçmiş olsun demek yerine kartla mesajını iletti bana.. Anlatabildim mi.. 

Sosyal görevini yerine getirdi mi getirdi, işine iç huzuruyla devam edebilirdi artık ve etti. Yani burada posta ile yollanmıyor kartlar, elden verilip sizin yerinize konuşuyor kartlar! Samimiyetsiz bulma sebebim budur yani..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder