Ofiste kahvaltı

21.1.13

Kahvaltı için Mısır gevreği, Müsli ve türevleri ofislerde hızlı bir çözüm olarak pek tercih ediliyor. Hatta İstanbul'da ofis hayatında bile gevrekler, kaşarlı tost ve simidin yerine geçmeye başladı yavaştan.. 

İngilizlerin porridge, amerikalıların da oatmeal dediği yulaf ezmesi  lapasını kahvaltıda tüketiyor Londra'da iş arkadaşlarım.. Yokluk döneminde neredeyse her öğün yulaf lapası yerlermiş. Tok tutma özelliği açısından tercih ediliyormuş.

Mikrodalgada iki dakikada süt ile ısınan yulaf ezmesi şişiyor acayip doyurucu birşeye dönüşüyor. Hiç bizim damak tadımıza uyacak bir lezzet değil..  En hızlısından en basitinden muhteşem bir beyaz peynir, zeytin domates ekmek mini kahvaltımızın yerini alamaz. Dedim dedim en sonunda kendimi haftada en az 1-2 kez yulaf lapası yerken buldum.. Birkaç denemeden sonra fena değil demeye başladım ben de sormayın. O da sabah sporu sonrası maksimum açık iştahımdan olsa gerek çok lezzetli gelmişti. Aslında lapaya dönüştükten sonra içine meyve parçacıkları çok lezzet katıyor. Çok da sağlıklı bir kahvaltı aslında. Kana yavaş karıştığı için uzun süre tokluk hissi veriyor. Denemek isterseniz buyrun tarifim;

- 3-4 tepeleme yemek kaşığı yulaf ezmesi (Eti'ni var mesela sadesi)
- 1 çaybardağı kadar süt veya su da olur. Süt daha lezzet katıyor.
- 1 adet muz

Süt ve yulaf ezmesini derin çukur bir kasede karıştırın. Sonra iki dakika kadar mikrodalgada ısıtın. Kap yeteri kadar derin olmazsa taşabilir bu kısma dikkat sonra temizlemesi dert! Hazır karışıma muzu dilimler halinde ekleyin, tarçın seviyorsanız şöyle azıcık serpebilirsiniz. Biraz daha tatlı tercih edenler şeker ekleyebilirsiniz ama gerek yok ilave kaloriye muz tatlandırıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder