Tam 40 yıl sonra, Zurich!

30.11.14
Cenevre'de bizi ziyarete gelmişken, babannemize bir sürpriz yaptık..
Bundan tam 40 sene önce evet tam kırk sene önce, Nurten anne bir değişim programı ile İsviçre'ye gelmiş. Program kapsamında yurtdışında bir eğitim kurumuna giden öğretmenler, eğitim modellerini inceliyor ve sonra ülkemize dönüp tecrübelerini paylaşıyor, yeni tekniklern uyarlanmasını uygulanmasını sağlıyormuş.Nurten annem Zürich'in Wald isimli bir kasabasında kalmış.. Çalıştığı kaldığı yeri bulup ziyaret ettik..Gitmişken önce ve sonrası fotoğraflarımızı da yaptık.. 
40 yılda neler değişmişti.. Hiçbirşey, Zurich'in göl çevresindeki silueti aynı duruyordu. Mutlaka büyümüştü şehir ama herşey yerli yerinde duruyordu.. Wald nasıldı derseniz, o artık tamamen aynı.. Herşey olduğu gibi kalmış.. Gelişmiş ülkelerde böyle, adamlar bu medeniyet seviyelerine 40 sene önce geldikleri için tabiiki de herşey aynı.. Korumak geçmişine değerlerine sahip çıkmaktan değil sadece yani..

Torunu ile geri dönmek çok hoşuna gitti.. Çok eskilere gitti. Ne anılar anlattı. Yazsak bloglara sığmaz.. Teknolojinin olmadığı o zamanlarda düşünün bir genç Türk kadını yurtdışında.. Bravo! Kısa bir haftasonu gezimizde biraz donduk ama olsun.. Alp'in pek şikayetçi olduğu söylenemez onun keyfi hep yerindeydi..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder