2019 Pasaport Ücretleri

1.1.19


Çocuklarda pasaport süreleri daha kısa geçen ay Fas seyahatine gitmeden Alp'in pasaportu yenilerken pasaport ücretleri yazımı da güncelledim. Bu sene zam ne kadar dersiniz?  Geçen seneki artış %15lerdeyken bu sene artış tam olarak %23.73 oranında! Döviz kurlarının artmasının üzerine gelen bu zamla birlikte, seyahatlerde ekonomi yapabilmek için erken planlama yapmak önemli. 

Zam haberine ve güncel pasaport harçları bilgisine Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün  internet sayfası linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Pasaport ve Güvenli Belge Daire Başkanlığı internet sitesinde bulabileceğiniz son harç bedelleri - Diplomatik, hususi damgalı, hizmet damgalı, umuma mahsus münferit pasaportlar için şu şekilde..

   Pasaport cüzdan bedeli    : 133.50 TL.

2019 Pasaport harç bedelleri;
6 Aya kadar                :    170,00 TL.
1 Yıl için                    :    248,40 TL.
2 Yıl için                    :    405,50 TL.
3 Yıl için                    :    575,90 TL.                          
3 Yıldan fazla süreli   :    811,60 TL.

Güzel haber: Öğrenciler Harç Ödemeden pasaport alabiliyor.
25 yaş altı öğrenciler harç bedeli ödemeden, sadece 133 TL olan pasaport defter bedelini ödeyerek pasaportlarını alabiliyor. Bu düzenleme 10 Şubat 2016'da yapılmıştı. Lütfen karıştırılmasın, ayrı özel bir öğrenci pasaportu verilmiyor. Öğrencilere verilen pasaport bildiğimiz klasik bordo pasaport.   Başvuruda öğrenci belgesi sunmak gerekiyor. Detaylara buradan bakabilirsiniz. 

Passport gerektiren ya da gerektirmeyen bol seyahatli bir yeni yıl gelsin herkese!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder