Panama'da Bayram Şekerleri!

13.9.16

Bu ilk bayram değil ailelerden uzakta.. Londra ya da Cenevre'deyken 1-2 saatlik zaman farkı olurdu. Yine makul saatlerde aranırdı aileler, arkadaşlar. Buradaysa biz uyurken bayram başladı Türkiye'de. Aradığımızda herkes çoktan bayramlaşmış, biz en sona kalmıştık. 

Bu hafta tesadüf ya sömestr tatilinde Alp.. Bayram tatiliyle denk düştü, bir nevi Alp de bayram tatilinde, her ne kadar Bayram havası olmasa da Panama'da! Alp'e bayram sevinci olsun diye, Casco Viejo'ya gideriz, biraz geziniriz diye düşünmüştüm. Alp için Casco dondurma demek çünkü! En büyük mutluluğu!

Valentine ve Capu'da bizimle geldiler. Çok neşeli bir bayram sabahı geçirdik.  Alp ve Valentine sanırsınız 40 yıllık dost:) O küçücük yaşlarında ne büyük kalpleri var! Arkadaşlık iki yaşında bile ne büyükmüş meğer!!

Cafe Unido'ya gittik. Panama'daki iyi kahvecilerden. American Trade Hotel'in yanında yerşerli Casco Viejo'da.. En sevdiğim mekanlardan.. Karolar, duvarlar, demir kapılar..  Saatlerce otur..

Kahvemizi aldık, onlara da meyve suyu. Bizimle  iki yetişkin gibi oturdular. Uslu uslu meyve sularını yudumladılar. Kendi aralarında türkçe-ispanyolca-fransızca bişeyler konuşup karşılıklı aqui no, si oui ler uçuştu:) Sonra sokaklarda yürüdük. Hedefimiz açık dondurmacı bulmaktı! Bulamadık. Diyorum ya rahat bu Panamalılar! Pazartesi sabah hepsi kapalıydı. Neyse açık bir kafede smoothie aldık, dondurma muadili olarak hüplettiler.. Bir de yanına kurabiye, bundan daha güzel bayram havası yok Alp'e! Pek eğlendiler.. Sonra gözler kaşınmaya, hafif huysuzluklar başladı! Eve gitme vakti gelmişti.

Kameramı yanıma almıştım, bol bol fotoğraf da çektim..Elemek çok zor oldu.. Buyurun, bir dolu foto size...

Bu bayram gelenekselinden el öpemedi, ya da harçlık toplayamadı belki Alp ama; bayramı sevdiklerimizden uzakta ''güzel bir gün geçirmek'' şeklinde kendimizce kutlamış olmanın iç huzuruyla artık uyuyabiliriz..


 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder