Isparta Gezilecek Yerler: Lavanta Kokulu Köy

10.7.18


Bir dakika Güller Diyarı değil miydi o? Isparta denince akla ilk gelen şey tabii ki de gül. Ama güller diyarı Isparta artık ek olarak lavanta bahçeleri ile de anılıyor. Bir Ispartalı olarak bunu ilk duyduğumda çok şaşırmıştım. Fotoğrafları gördüğümde ‘’Mümkün değil, kesin Fransa’nın Provence bölgesidir’’ demiştim hatta. Lavanta bahçelerini gezdim, kendim gördüm ya çok gurur duydum, hakkaten bir minik Fransız Provence Köyü var Isparta’da! Öyle hoşuma gitti ki başlangıç hikayesi, hemen anlatıyorum.

Lavantaların Isparta’ya gelişi
2017’de Gelecek Turizmde Projesi sayesinde tanıştı Türkiye, Isparta Lavanta Kokulu Köy ile! Köyün asıl adı Kuyucak, Isparta’nın Keçiborlu ilçesine bağlı. Isparta merkeze ise 47 km uzaklıkta, küçücük bir köy ama bir o kadar samimi sakinleri var. Aşağı yukarı 250 kişi yaşıyor. Köyden kente göçenler olurken, lavanta bahçelerinin şanının yürümesinden köy nüfusu günden güne artıyor.
Anadolu Kadınının Başarmayacağı yok!
Kuyucuk köyü lavanta yetiştirmeye 1975lerde başlıyor, köy sakinlerine verilen birkaç kök sonrası işler o kadar gelişiyor ki, Türkiye lavanta üretiminin %80'i bu küçücük köyde yetişir hale geliyor. Peki bu başarı nasıl yakalanıyor? Hikaye çok ilham verici! Lütfen dikkat. Lavanta Kokulu Köy projesi için Lavanta Kokulu Köy Kadın Girişimciler Kooperatifi kuruluyor. Köydeki kadınlara farklı alanlarda eğitimler veriliyor. Lavanta yetiştiriciliği, lavanta ile ne tür ürünler yapılabilir, turizmcilik, oda-pansiyon işletmesi nasıl yapılır gibi. Anadolu kadını işte, azimle çalışarak köyün bu günlere gelmesini sağlıyorlar. Harika bir başarı hikayesi değil mi? Köye gittiğinizde de bizzat görüyorsunuz kadınların her alanda ne kadar aktif olduğunu ve tüm işleri onların yönettiğini.  Ispartalı bir kadın olarak ben çok gurur duydum doğrusu..

Isparta Lavanta Kokulu Köy’e Ne Zaman Gitmeli?
Ziyaret etmek için en doğru zaman Haziran- Ağustos arası. Lavantaların mor mor çiçek açtığı ve mis gibi koktuğu hasat öncesi dönem. Temmuz sonuna doğru hasat dönemi başlıyor. Ziyareti Ağustos’a bırakmayın yani. En güzeli gitmeden Lavanta Kokulu Köy yetkililerine danışmak, zira mevsimler şaşabiliyor.

Hasat döneminde oradaysanız doğrudan bahçelere koşmayın. Köy sakinlerine gitmeden önce hasat edilen edilmeyen bahçeler, en güzel fotoğraflık konusunda tavsiyelerini mutlaka sorun, en güncel bilgiyi paylaşacaklar sizinle.
 

Lavanta Kokulu Köy’den almadan ayrılmayın!
Lavantadan sadece parfüm, sabun veya deterjan esansları yapılmıyor. O kadar çeşitli kullanım alanı ve faydası var ki.. Gittiğinizde göreceksiniz, her türlü ürünün satışı Kuyucak Köyü’nde yapılıyor. Köy sokakları boyunca tezgahlar var. Köy halkının bir de bu ürünlerden gelir elde ediyor olması ne güzel. Siz de ürünlerden alarak girişimci Anadolu kadınlarımıza destek olabilirsiniz.

-  Lavanta Yağı: Sıcak suyun içinde birkaç damlası, sineklerin yanınıza gelmesini engelliyor.
- Lavanta Keseleri: Uyku probleminiz varsa mutlaka denemelisiniz. Bir adet lavanta kesesini başucunuza koyduğunuzda, ya da birkaç damla lavanta yağını yastığınıza damlattığınızda rahatlamanızı ve kaliteli bir uyku uyumanıza yardımcı oluyor. Bizzat denedim. Lavanta kokusunu sevmeyenlere kabus olabilir tabii. O ayrı.

- Lavanta Suyu: Gül suyu gibi lavanta suyu ile cildi temizlemek, gözenekleri küçülttüğü için cilde iyi geliyormuş. Bunu hemen denedim, doğal ürünlerle yüz temizliğinin daha sağlıklı olduğuna inanıyorum. Gül suyuna gore sonradan cillte bıraktığı kokuyu daha çok sevdim diyebilirim.

- Lavantalı Yiyecekler: Aklınıza gelmeyecek gıdaların lavantalı versiyonları tezgahlarda mevcut.. Lavantalı bal, puding, tatlılar ve kurabiyeler oldukça lezzetli.
Kuyucak Köyü’ne Nasıl Gidilir?
Son dönemde çok popüler olduğu için turlar var ancak kendi imkanlarınızla gitmeniz daha keyifli olur bence. Gönlünüzce tarlaları gezebilir ya konaklar ya da günün kalanında yakın civarda başka bir progamla Isparta bölgesi ziyaretinizi zenginleştirebilirsiniz.  Isparta’ya İstanbul’dan direkt uçuş bulunuyor. Arabayla gelmeyi istiyor ama sırf Isparta için o kadar yol gelinmez diyorsanız, yakın civarda Salda Gölü, Eğirdir Gölü veya Denizli-Pamukkale görülmeye değer yerlerden. Kısaca, Lavanta Kokulu Köyü de kapsayacak şekilde harika rotalar çıkarabilirsiniz.

Isparta Lavanta Kokulu Köyde nerede kalınır?
Köyün sakinliği ve güzelliğine aşık oldunuz ve burda konaklamak mı istiyorsunuz. Köy sakinleri bunu düşünerek birkaç evi pansiyona dönüştürmüş ya da evlerinde bir odayı pansiyon oda şeklinde misafirlere açıyorlar. Şehirde kalmak yerine, sabah lavanta kokularına uyanıp, gün doğumu gün batımı fotoğrafları çekebilir, aynı zamanda tamamen organik köy kahvaltısı ile güne muhteşem başlayabilirsiniz.
Peki Çocukla Lavanta Bahçelerine gidilir mi?
Doğaya yapılan her seyahat çocuklar için paha biçilemez. Yoğun okul döneminden sonra tatili hakeden çocukların da çok eğlenceğini söyleyebilirim. Biz Alp ve kuzeni Doruk ile gittik, cocuklar cok eglendiler, zaten Alp'in favori rengi mor (evet cok ciddiyim) "Anne her yer mor" diye sevinç çığlıkları hala kalbimde. Özgürce morluklar arasında koşmanın keyfi baska. Yalniz arıların en sevdigi ciceklerden biri lavanta, o sebeple bir miktar arı var doğal olarak ama inanın endişe edecek bir durum yok. Arilari kovalamadikca onlar kendi isinde gucunde zaten. Herhangi bir sorun yasamadik, yasayani da duymadik. Ancak arilara karsi alerjisi olanlar icin tedbirli ve dikkatli olmakta yarar var.

Fransa'nin Provans bolgesine gitmeye gerek yok..
Memlekette hazır Lavanta Kokulu bir Köy varken Fransa yerine hemen Isparta’ya! Ziyaret sezonu devam ediyor. Temmuz ayı boyunca ziyaret mümkün planlara alın mutlaka.Konaklama ve her türlü bilgi için Lavanta Kokulu Köy Kadın Girişimi Kooperatifi’nin  websitesini ziyaret edebilir ya da şu numaradan  0 544 216 41 96 Proje Koordinatoru Ali Sagdas'i arayabilirsiniz.


Keyifli seyahatler!

son guncelleme: 01.07.2019

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder