Panama'nin Sahili Cinta Costera'da Yürüyüş

13.7.15
Bir nevi Panama'nın Caddebostan sahili diyebiliriz.. Yani birebir muadili değil de, işte işlev ve popülerlik açısından benzerler.
Panama'ya daha ulaşır ulaşmaz, kendimizi otelden dışarı atmış şöyle hızlıca etrafa göz atmak için sahile yürümüştük. Sonraki günlerde yine gelmeliyiz diye çok kısa bir yürüyüş yapıp otele geri dönmüştük.

İşte biz de Alp'le ancak dün çıkabildik, bir keşif daha yapmaya.. Cinta Costera'ya.

Cinta Costera'yı denizi doldurmuşlar da yapmışlar meğer. Heryer denizmiş normalde. Yol genişletme çalışmaları 2009 senesinde tamamlanmış. Dört kilometrelik bir koşu ve yürüyüş parkuru. Bisiklet yolu da var. Haftaiçi olmasına rağmen hiç fena değildi, koşanlar paten kayanlar.. Haftaiçi böyleyse eğer, haftasonları daha da hareketli oluyordur kesin. Sabah 10 gibi caddedeydik, biraz fazla sıcaktı o saatte. Buraya daha çok geleceğimiz kesin erken saatlerde gelmek lazım! 

Yürüyüş parkuru, Cinta Costera'nın sadece bir kısmı. Casco Viejo'yu çevreleyen etrafında dönerek devam eden bir viyadük de diğer bir kısmı. Casco Viejo UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alındığından mimariyi bozmadan alternatif bir yol yapmışlar. Oldukça saçma buldum ben yani eski şehrin etrafında çepeçevre manzarayı bozan bir görüntü. Başta Panamalılar da çok itiraz etmişler projeye. UNESCO'nun listeden çıkarabilir diye.. Ama sonra UNESCO'dan şehrin yapısını dokusunu bozmayacağına yönelik onay çıkınca proje yapılmış.

Herneyse, bugün hava güzel başladı. İnanılmaz güzel açık bir gökyüzü. Casco Viejo'ya doğru yürürken güzel bir manzara.. Okyanusta Panama Kanalına girmek için bekleyen yük gemileri.. Yağmur nedeniyle, birkaç gündür otelden ancak markete kadar gidebilmiştik. Güzelce yürüyüşümüzü yaptık, (sandviçleriyle meğer çok meşhur olan) bir kafeye oturduk. Bişeyler yedik, içtik ve otele doğru yola koyulmuştuk ki, bir anda tropikal yağmur dedikleri şey tepemize inmeye başladı. Alp'in hiçbirşeyden haberi yoktu, mışıl mışıl uyumaya devam etti. İnanır mısınız, hiç bu kadar ıslandığımı hatırlamıyorum. Perişan oldum! Hayır bekleyemezdim, Alp uyanınca emzirme saati olacaktı, otele ulaşsam daha iyiydi ne kadar kötü olabilirdi ki.. Çok da ıslanmadan gidebilirdim hemencecik.. Böyle başlamıştım yürümeye. Tabii ki pişman oldum. O kafeye geri dönsem daha iyiymiş!

Siz siz olun tropikal yağmuru hafife almayın. Bir yerde durup geçmesini bekleyin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder